آموزش نصب و راه اندازی سرور VOIP قسمت دوم

مرحلهی دوم، پیکر بندی اولیه 

در این بخش قصد داریم یک تلفن نرم افزاری را در داخل سیستم رجیستر کنیم تا امکان تماس به واسطه ی آن میسر گردد. مجموعه ی elastix جهت پیکربندی دارای یک واسط وب می باشد که همانند واسط Free PBX طراحی گردیده. برای اتصال به این واسط آدرس IP سیستم تلفنی خود را در مرورگر وب وارد نموده. توجه داشته باشید قبل از هر چیز از پیکربندی صحیح درگاه شبکه رایانه خود مطمئن شوید.

در هنگام اتصال پیامی مبنی بر خطا در Certificate نمایش داده می شود برای عبور از این مرحله گزینه ی Continue to this web site را انتخاب نمایید. در مرورگر Firefox نیز با انتخاب گزینه ی I Understand Risk این مرحله را پشت سر بگذارید.

پس از آن با وارد نمودن نام کاربری admin و رمز عبوری که در تنظیمات پس از نصب وارد نمودید می توانید به سیستم دسترسی داشته باشید.

2014-05-29_01-38-36 copy

در صفحه ی نخست مشخصات و ضعیتی کلی از سیستم را مشاهده می نمایید. جهت ورود به بخش مربوط به سیستم تلفنی بر روی تب PBX کلیک نمایید

2014-05-29_01-38-36

در این قسمت ما قصد داریم یک داخلی از نوع SIP ایجاد نماییم. پس از لیست Generic SIP Device را انتخاب نموده و کلید Submit را می فشاریم. در فرم نمایان شده پر نمودن تمام فیلدها الزامی نیست و ما تنها به فیلدهای مورد نیاز اولیه اشاره می نماییم. ما قصد داریم داخل با شماره ۱۰۰ ایجاد نماییم.

۱٫ فیلد User Extension که معادل شماره داخلی می باشد و ما آن را ۱۰۰ قرار می دهیم. ۲٫ فیلد Display Name که یک نام اختیاری برای داخلی مورد نظر می باشد شما می توانید نام مورد نظر خود یا شماره

داخلی را وارد نمایید. ۳٫ گزینه ی Call waiting این گزنه اختیاری می باشد و جزء سرویس های ویژه می باشد با فعال نمودن آن امکان پشت

خطی برای داخلی مورد نظر فعال می گردد.
۴٫ فیلد secret این فیلد رمز مورد نیاز جهت رجیستر شدن تلفن در مرکز تلفنی می باشد که جهت امنیت شماره ها

تعریف می گردد شما جهت سهولت می توانید آن را همان مقدار شماره داخلی قرار دهید.
۵٫ فیلد dtmfmode این فیلد مشخص کننده ی نوع ارسال کدهای DTMF از گوشی به مرکز می باشد. جهت سهولت کار

و عدم نیاز به شناسایی الگوی مورد استفاده این فیلد را برابر auto قرار دهید.
در انتها کلید Submit را انتخاب نمایید تا تغییرات ذخیره گردند.

2014-05-29_01-42-40

جهت اعمال تغییرات ذخیره شده در انتها بر روی نوار ظاهر شده در بالای صفحه با عنوان Apply Configurations کلیک نمایید.

 

2014-05-29_01-44-16

پس از آن مرکز تلفنی شما آماده استفاده جهت تست می باشد. حال نوبت به رجیستر نمودن تلفن نرم افزاری در مرکز تلفن و برقراری اولین ارتباط می باشد.

پس از نصب نرم افزار X‐Lite آن را اجرا نموده و از منوی Softphone )بالا سمت چپ نرم افزار( گزینه ی Account Settings را انتخاب نمایید. در پنجره ی باز شده پارامترهای زیر را طبق مشخصات وارد نموده در مرکز تلفنی وارد نمایید.

۱- User ID که همان شماره داخلی می باشد

۲- Domain که آدرس IP یا نام مرکز تلفن می باشد

۳- Password رمز در نظر گرفته شده برای داخلی که معادل با فیلد Secret در مرکز تلفن می باشد

۴- Display Name نام اختیاری در نظر گرفته شده برای نمایش

۵- Authorization name که در Elastix معادل همان شماره داخلی می باشد

پس از انجام این تغییرات کلید Ok را فشار دهید

2014-05-29_01-47-31

در صورتی که مشکلی در تنظیمات وجود نداشته باشد تلفن پیامی مبنی بر رجیستر موفق نمایش داده و فعال می گردد.

مرحلهی سوم، تست و شروع به کار 

جهت تست سیستم شما می توانید از کدهای خاص در نظر گرفته شده برای این کار استفاده نمایید. به طور مثال با شماره گیری کد ۴۳* پس از پخش پیامی تماس وارد یک حالت اکو می گردد و شما صحبت خود را خواهید شنید با این تست شما می توانید مواردی همچون رجیستر صحیح، کیفیت صوت، عدم یکطرفه بودن صوت و مواردی از این قبیل را برسی نمایید.

در مرحله ی دیگر شما می توانید داخلی های دیگر در سیستم ایجاد نمایید و با فعال نمودن آنها طبق الگو با شماره گیری داخلی آنها با آن ها مکالمه نمایید.

مرحلهی چهارم گسترش 

پس از اطمینان از عملکرد صحیح اکنون شما می توانید سیستم را با توجه به نیاز خود پیکربندی نموده و از سایر قابلیت های ویژه ی آن بهره ببرید. همچنین در صورت نیاز شما می توانید سایر خطوط مخابراتی را با استفاده از ابزارهای موجود با سیستم خود مرتبط نمایید تا در صورت نیاز خط شهری را نیز آزاد نمایید و یا افراد با تماس به خطوط خود بتوانند به سیستم IP شما ارتباط داشته باشند و با شما مکالمه نمایند. این بخش با توجه به نیازهای متفاوت بسیار گسترده می باشد لذا دارای الگویی ثابت نمی باشد.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *