تفاوت packet switching و circuit switching

packet-vs-circuit

در این مقاله به تفاوت packet switching  و circuit switching می پردازیم. در ابتدا لازم است که این درمورد این دو کمی توضیح دهیم و سپس خود شما تفاوت بین این دو را متوجه خواهید شد.

packet switching  و circuit switching دو ساختار مخابراتی در دنیا هستند که در واقع ساختار ارتباطی را هستند.

circuit switching

در ابتدا در مورد circuit switching توضیح می دهیم . در ارتباط نوع circuit switching  قبل از اینکه داده ای بین دو نقطه جا به جا شود یک کانال ارتباطی بین این دو نقطه باز می شود اگر به سیستم های تلفنی دقت کرده باشید در ابتدا شما شماره طرف مقابل را میگیرید و سپس گوشی طرف مقابل زنگ می خورد و بعد از برداشتن گوشی یک کانال ارتباطی بین شما باز می شود و در این کانال داده های شما جا به جا می شود.

پس نکته قابل توجهی که در circuit switching وجود دارد این است که قبل از اینکه داده ای جا به جا شود یک کانال ارتباطی بین دو نقطه باز می شود و سپس داده ها جا به جا می شوند. این داده ها در این کانال حرکت می کنند و از قبل مسیر داده ها مشخص شده است و در طول مسیر احتیاجی به مسیریابی ندارد چراکه از قبل مسیر باز شده است.

packet switching

و اما در مورد packet switching ، قبل از توضیح این مدل لازم است کمی در مورد packet اطلاعات داشته باشیم،پروتکل IP همانند دیگر پروتکل های لایه های دیگر اطلاعات را به تکه های کوچک تری تقسیم می کند که به آن پکت گفته می شود هر پکت شامل اطلاعاتی هست از جمله آدرس منطقی مبدا و مقصد  و اطلاعات کنترلی دیگر. در ساختار  packet switching هر پکت جدا از دیگر پکت ها به سمت مقصد مورد نظر خود راهی می شود(البته گاهی چند پکت به سمت یک مقصد ارسال می شوند ولی ربطی به هم ندارند و هرکدام راه  خود را می روند) در واقع هر پکت خودش راه مقصد را با توجه به اطلاعاتی که درون خود دارد پیدا می کند.در این مدل هیچ مسیری از قبل بین دو نقطه مبدا و مقصد باز نشده است. در حال حاضر تلفن هایی که در منزل استفاده می کنیم نمونه ای از  circuit switching هستند ولی تکنولوژی جدید voip از ساختار packet switching استفاده می کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *